Poradnik dla rodzin – jak wspierać seniora w ośrodku opiekuńczym?
Wielu ludzi walczy z poczuciem winy, że ich bliscy są w domu spokojnej starości czy innej placówce. Jednak gdy nasi rodzice czy dziadkowie zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi i potrzebna jest specjalistyczna opieka medyczna dla osób starszych, może to być najlepsze wyjście. Jak wspierać seniora w ośrodku opiekuńczym? Wskazówki znajdziesz w naszym artykule.
Jak rozmawiać i słuchać seniora, aby okazać wsparcie?
Dla seniora przebywającego w ośrodku opiekuńczo-rehabilitacyjnym bardzo ważne jest wsparcie najbliższych. Rozmowy z osobami starszymi nie należą do łatwych. Ludzie w podeszłym wieku miewają problemy ze słuchem i trudności w zrozumieniu, co się do nich mówi. Stają się wycofani i najczęściej milczą albo przytakują, choć prawie niczego nie rozumieją. W takich sytuacjach musisz wykazać się cierpliwością i empatią. Mów głośno, powoli i wyraźnie, powtarzaj po kilka razy kluczowe informacje. Pamiętaj, że czasem nie potrzeba wielu słów. Senior przede wszystkim liczy na to, że go wysłuchasz, okażesz zainteresowanie, posiedzisz z nim czy potrzymasz za rękę.
Regularne odwiedziny i kontakt przede wszystkim
Ludziom często wydaje się, że skoro senior przebywa w placówce opiekuńczej, to znaczy, że ma wszystko, czego mu potrzeba do życia. To błąd! Bardzo ważne są bliskie relacje z rodziną. Dają poczucie bezpieczeństwa i siłę. Istotne jest wsparcie seniora poprzez regularne odwiedziny i kontakt z bliskimi. Okazuj empatię i akceptuj jego emocje. Motywuj, ale nie narzucaj się, bądź cierpliwy i troskliwy. Podczas odwiedzin w ośrodku bardzo ważny jest bezpośredni kontakt:
- szczere rozmowy na różne tematy,
- wspólne spacery – jeśli to możliwe,
- czytanie książek i prasy,
- oglądanie telewizji i dyskutowanie,
- pomoc w codziennej higienie osobistej i intymnej,
- wykonywanie ćwiczeń biernych i zmiany pozycji ciała, jeśli pacjent jest leżący.
Dlaczego warto poznać opiekunów i pracowników ośrodka?
Kontakty z personelem ośrodka mogą być cennym wsparciem dla rodzin seniorów, które chcą na bieżąco uczestniczyć w życiu swoich bliskich, zarówno w procesie rehabilitacji, jak i opieki nad nimi. Opiekunowie oraz pracownicy placówki z reguły wiedzą dużo więcej, niż senior sam powie. Wzajemne poznanie i regularne odwiedziny pozwalają rodzinie lepiej poznać zwyczaje i warunki panujące w placówce, aby w razie sytuacji kryzysowych reagować. Może to pomóc zarówno osobie starszej w szybszej adaptacji, jak i personelowi w poznaniu potrzeb podopiecznego:
- lepiej zrozumieć codzienne funkcjonowanie seniorów w ośrodku opiekuńczo-rehabilitacyjnym oraz budowaniu zaufania między nimi a opiekunami,
- może przyczynić się do spersonalizowanego podejścia do potrzeb każdej osoby oraz do stworzenia przyjaznej – domowej atmosfery,
- śledzeniu postępów w rehabilitacji osób starszych, a także skuteczniejszego monitorowania ich stanu zdrowia i samopoczucia.
W jaki sposób postępować w przypadku zauważania zmiany samopoczucia seniora?
Zmiany w zachowaniu bliskich przebywających w ośrodku opiekuńczo-rehabilitacyjnym mogą świadczyć o tym, że mają oni problemy emocjonalne i trudno im się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Zmiany samopoczucia mogą mieć różne podłoże:
- fizjologiczne,
- psychiczne,
- społeczne.
Wsparcie seniora na wielu płaszczyznach
Niewątpliwie ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny to miejsce, gdzie osoby starsze mogą liczyć na opiekę medyczną i wsparcie na wielu płaszczyznach. Pamiętaj jednak, że seniorzy trafiający do takiej placówki mogą mieć pewne problemy z adaptacją i obawy, że stracą kontakt z najbliższymi. Można temu zaradzić poprzez częste kontakty i regularne odwiedziny w placówce. Dzięki temu będą oni czuli się komfortowo i zyskają poczucie bezpieczeństwa.