Opieka psychologiczna dla seniorów - co musisz wiedzieć?
Statystyki pokazują, że 3 na 10 seniorów w wieku 65+ doświadcza poczucia samotności i izolacji, a wraz z wiekiem odsetek ten rośnie. U osób 80+ problem ten dotyczy ok. 50% respondentów. To pokazuje, że dbałość o zdrowie psychiczne i emocjonalne jest równie ważne, jak opieka medyczna dla osób starszych. Dowiedz się więcej na ten temat.
Dlaczego opieka psychologiczna dla seniorów jest tak ważna?
Gdy trafiają oni do ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjnego, często tracą poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Wyrwani ze swojego środowiska boją się, że stracą kontakt z rodziną. Dlatego tak ważna jest nie tylko opieka medyczna, ale też wsparcie psychologiczne, które może pomóc seniorowi w:
- adaptacji – wiele osób starszych, szczególnie po przeniesieniu się do nowego miejsca, może mieć z tym trudności. Opieka psychologiczna dla seniorów może pomóc im lepiej zrozumieć i zaakceptować nową sytuację oraz radzić sobie z emocjami związanymi z tą zmianą,
- radzeniu sobie z negatywnymi emocjami – wzmocnić poczucie własnej wartości oraz wspierać w przezwyciężeniu problemów emocjonalnych,
- zrozumieniu i zaakceptowaniu swojego stanu zdrowia – w ośrodkach rehabilitacyjno-opiekuńczych często przebywają osoby starsze z różnymi schorzeniami zdrowotnymi i przewlekłymi chorobami. Opieka psychologiczna może pomóc im w radzeniu sobie z bólem, zmęczeniem oraz motywować do kontynuowania rehabilitacji i terapii.
Rodzaje opieki psychologicznej w ośrodkach opiekuńczo-rehabilitacyjnych
W ośrodkach opiekuńczo-rehabilitacyjnych dostępne są różne rodzaje opieki psychologicznej. Do popularnych form zalicza się:
- psychoterapię indywidualną – umożliwia seniorom rozmowę z psychoterapeutą, który może pomóc im zrozumieć i radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi,
- grupową terapię zajęciową – skupia się na aktywizacji osób starszych poprzez różnego rodzaju zajęcia, np. artystyczne, ruchowe czy inne. Pomaga to poprawić funkcjonowanie psychiczne oraz integrację społeczną,
- poradnictwo psychologiczne – seniorzy mogą skorzystać z indywidualnego wsparcia psychologa, które pozwoli im poradzić sobie z trudnościami życiowymi, stresem czy problemami emocjonalnymi,
- programy integracyjne – ważnym elementem opieki psychologicznej dla seniorów jest także organizowanie zajęć, które mają na celu stworzenie sprzyjającej atmosfery oraz umożliwienie nawiązania nowych relacji społecznych.
W miarę możliwości w cały proces włączani są bliscy osób przebywających w ośrodku. Seniorzy mogą uczestniczyć w sesjach terapeutycznych razem z członkami rodziny, co ułatwia rozwiązywać konflikty rodzinne i poprawiać wzajemne relacje.
Regularne wizyty rodziny a psychika seniora
Nawet najlepsza opieka medyczna i psychologiczna nie zwalczą poczucia osamotnienia, które często jest wynikiem osłabienia więzi rodzinnych. Senior musi mieć poczucie sensu życie, wiedzieć, że jest komuś potrzebny. Dlatego tak ważne jest pielęgnowanie więzi rodzinnych. Regularne wizyty bliskich w ośrodku pozytywnie wpływają na psychikę osób starszych, zaspakajają ich potrzeby emocjonalne i wzmacniają poczucie bezpieczeństwa. Motywuje to je do większej aktywności i rehabilitacji oraz samodzielnego wykonywania codziennych czynności.
Codzienne aktywności wsparciem dla seniorów
To bardzo ważny aspekt życia, który wpływa pozytywnie na samopoczucie psychofizyczne. Zachęcanie seniora przez najbliższych, a także personel ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjny do codziennej aktywności fizycznej i intelektualnej ma celu:
- zapobieganie izolacji społecznej,
- stymulowanie ruchu,
- rozwijanie zainteresowań i umiejętności,
- umożliwianie integracji społecznej.
Poprzez regularne angażowanie się w różnorodne działania, takie jak np. nordic walking, drobne prace ogrodnicze, rozwiązywanie krzyżówek czy gry planszowe, seniorzy mogą cieszyć się życiem, które przynosi im satysfakcję i radość.
Opieka psychologiczna jako ważny element codzienności seniora
Wiele osób nie jest przygotowanych na to, aby zajmować się członkiem rodziny w podeszłym wieku, który nierzadko zmaga się z różnymi dolegliwościami i chorobami. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistycznych placówek, takich jak ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny. Poprzez odpowiednią opiekę medyczną i psychologiczną osoby starsze mogą poprawić swoje samopoczucie i relacje międzyludzkie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Może to poprawić jakość życia seniorów i ich ogólną kondycję psychiczną.