
Dzienny dom opieki medycznej to projekt realizowany w ramach konkursu RPMA.09.02.02-IP.01-14-087/19
w ramach Osi priorytetowej IX Wspieranie włączenia społecznego i walki z ubóstwem, działanie 9.2 „Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej”. Poddziałanie 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Podstawowe informacje o projekcie
Przedmiotem projektu realizowanego przez beneficjenta Dariusza Suchenka prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Akacja” Dariusz Suchenek z siedzibą w Wyszkowie, ul. Zakolejowa 19C, 07-200 Wyszków, NIP 1250323070, REGON: 141806774, jest zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych dla 125 osób niesamodzielnych w tym minimum 50% powyżej 65roku życia w formie Dziennego Domu Opieki Medycznej tzw. DDOM.
Dzienny Dom Opieki Medycznej funkcjonować będzie w Ostrowi Mazowieckiej, przy ulicy Kościuszki 24, w okresie od 15.03.2022 do 31.12.2023
Czas trwania pobytu pacjenta w Dziennego Domu Opieki Medycznej będzie ustalany indywidualnie przez zespół terapeutyczny i nie może być krótszy niż 30 dni roboczych i dłuższy niż 120 dni roboczych.
Za korzystanie ze świadczeń Dziennego Domu Opieki Medycznej pacjent nie ponosi żadnych kosztów.
Świadczenia realizowane w ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej skierowane są do osób niesamodzielnych, w tym głównie w wieku powyżej 65 r.ż., których stan zdrowia nie pozwala na pozostawienie wyłącznie pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymaga całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.
Celem Dziennego Domu Opieki Medycznej jest
- Zapewnienie właściwej opieki medycznej
- Przygotowanie pacjentów i ich rodzin do samodzielnego funkcjonowania
- Okresowe odciążenie rodzin (opiekunów)
- Promocja zdrowia
- Socjalizacja
Główne rezultaty, które zostaną osiągnięte dzięki realizacji projektu
Zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych dla 125 osób niesamodzielnych, w tym minimum 50% powyżej 65 roku życia. Ta nowa forma dziennej opieki medycznej obejmie opieką pacjentów z terenu woj. Mazowieckiego, z tego minimum 50% z terenu miasta Ostrów Mazowiecka (miasto na liście miast z zał. „Delimitacja miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze”).
Wskaźniki standardu Dziennego Domu Opieki Medycznej
- liczba pacjentów, którzy zostaną objęci opieką i ukończą leczenie – 125 osób
- odsetek osób korzystających z usług Dziennego Domu Opieki Medycznej pozytywnie oceniającego funkcjonowanie Dziennego Domu Opieki Medycznej – min.80%
Zapewniamy bezpłatną opiekę w zakresie
- dziennej opieki medycznej (lekarze, pielęgniarki, opiekunki medyczne)
- rehabilitacji medycznej (lekarz rehabilitacji, fizjoterapeuci)
- psychoterapii (psychoterapeuci, terapeuci zajęciowi)
- wsparcia socjalnego (posiłki, wspólne spędzanie czasu)
Kto może skorzystać z pobytu w Dziennym Domu Opieki Medycznej?
Osobami korzystającymi ze wsparcia w Dziennego Domu Opieki Medycznej mogą być pacjenci spełniający łącznie następujące warunki:
- Są pacjentami bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, bądź w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone im zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego (weryfikacja na podstawie wypisu ze szpitala), lub istnieje potencjalne ryzyko pobytu w szpitalu
- Ich stan zdrowia wskazuje na niesamodzielność (weryfikacja na podstawie oceny wg skali Barthel: 40-65 punktów)
- Nie są wyłączeni z możliwości otrzymania wsparcia w Dziennego Domu Opieki Medycznej (weryfikacja na podstawie oświadczenia pacjenta)
- Są pacjentami wymagającymi ze względu na stan zdrowia świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagających hospitalizacji w oddziale szpitalnym (weryfikacja na podstawie skierowania do Dziennego Domu Opieki Medycznej)
- Pacjentami mającymi prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Kto nie może skorzystać z pobytu w Dziennym Domu Opieki Medycznej?
Wyłączone są osoby korzystające ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej:
- opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz rehabilitacji leczniczej w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych
- osoby w przypadku, których podstawowym wskazaniem jest zaawansowana choroba psychiczna lub uzależnienia
Aby skorzystać ze świadczeń w ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej należy:
Zasady rekrutacji i funkcjonowania Dziennego Domu Opieki Medycznej określa Regulamin Działania i Rekrutacji Dziennego Domu Opieki Medycznej w Ostrowi Mazowieckiej przy NZOZ „AKACJA” (DDOM Akacja), w ramach realizacji projektu „Wsparcie osób niesamodzielnych w ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej” (w skrócie: Regulamin).
Przyjęcie do DDOM Akacja odbywa się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub – w przypadku osób bezpośrednio po hospitalizacji – lekarza udzielającego świadczeń w szpitalu. Do skierowania należy dołączyć kwestionariusz skali oceny wg Barthel (podpisany przez lekarza kierującego).
Pozostałe dokumenty:
- czytelnie wypełniona deklaracja uczestnictwa w projekcie (zał. nr 1 do Regulaminu);
- pisemne oświadczenie uczestnika projektu o zapoznaniu się z informacją dot. przetwarzania danych osobowych uczestnika projektu (Klauzula Informacyjna RODO, zał. nr 2 do Regulaminu);
- oświadczenie dotyczące transportu do DDOM „Akacja” (zał. nr 3 do Regulaminu)
- oświadczenie uczestnika o dochodach i niepełnosprawności (zał. nr 4 do Regulaminu) – dokument składany opcjonalnie patrz § 4 pkt. 4
- umowa uczestnictwa w projekcie (zał. nr 5 do Regulaminu)